Divadlo Mír

O nás

Zde doplňte alternativní popis obrázku

Nová profesionální divadelní scéna v Ostravě-Vítkovicích

Divadlo Mír sídlí v Ostravě-Vítkovicích. Bylo založeno v roce 2016 Albertem Čubou, bývalým hercem ostravského divadla Komorní scéna Aréna, který o vlastním divadle snil již dlouhá léta. Zajímavý prostor bývalého kina Mír s poněkud smutnou historií jej natolik oslovil, že se rozhodl své sny a představy o vedení vlastního divadelního provozu realizovat. 

Od té doby prošla budova divadla velkými obměnami a postupně se tak stává moderním kulturním prostorem nabízející kvalitní zábavu. Divadlo Mír si vytváří stále větší diváckou základnu a jako první soukromé divadlo tak našlo své pevné místo v kulturní mapě Ostravy, z čehož máme obrovskou radost.

Náš repertoár tvoří v současné době převážně vlastní komediální inscenace, jejichž cílem je zejména kvalitně pobavit diváka a přenést jej například na dvě hodiny do světa, ve kterém není prostor pro všední starosti a problémy, ale jen pro smích a dobrou náladu. Mimo to přivážíme hostující soubory, ve kterých hrají ty nejznámější osobnosti české divadelní i filmové tvorby. Pořádají se u nás i koncerty, semináře či přednášky. Do budoucna však chystáme krom komedií i tvorbu pro, řekněme náročnějšího diváka a také divadelní projekty, které budou v českém divadelním prostředí raritou. Ať již bude na repertoáru měšťanská konverzační komedie či napínavé drama, naší touhou je intenzivní komunikace s obecenstvem a divácká přitažlivost ve tvůrčím pojetí.

Specifikem Divadla Mír je také to, že nemá stálý herecký soubor, díky čemuž se na našem jevišti potkávají herci a tvůrci prakticky ze všech ostravských divadel. Divák má tak jedinečnou příležitost vidět své oblíbené herce z různých divadel pohromadě a v jiných hereckých polohách, než na které byl doposud zvyklý. Jsme zkrátka otevřeni všem tvůrčím osobnostem, které zde chtějí realizovat své sny a divákům, kteří se chtějí kvalitně bavit. 

Našim cílem je, aby od nás divák vždy odcházel spokojený a v dobré náladě. Přijďte se o tom přesvědčit na některou z našich her.
Těšíme se na vás!
 

Historie budovy

Historie budovy současného Divadla Mír je spjata s počátky a rozvojem kinematografie v Ostravě. Budova kina – s původním názvem Bio Rekord – byla postavena již za první republiky a sice na počátku třicátých let. Filmový provoz – později pod názvem Kino Mír – zde probíhal až do začátku devadesátých let. Kino patřilo mezi hojně navštěvované a mnoho Ostravanů by si interiér kina ještě vybavilo z paměti. Dynamickou proměnu společnosti po roce 1989 ale filmové promítání nepřežilo.

Pár střípků z dávné historie:

  • O výstavbu kina Rekord se zasadil především Pplk. MUDr. Ludvík Klega, legionář a starosta Sokola – za první republiky totiž koncesi k provozování biografu nemohly získat soukromé osoby, ale pouze obecně prospěšné spolky, například právě Sokol.
  • návrh a realizaci stavby měla na starosti projekční kancelář Kolář & Rubý – architekti František Kolář a Jan Rubý se podíleli také na budově Revírní bratrské pokladny na ulici Českobratrská, dnešního hotelu Mercure, a také spolupracovali na projektu Nové radnice. V neposlední řadě je i kino Vesmír v centru města jejich dílem.
  • Na konci války (té druhé a světové) proletěla střechou budovy bomba, která ovšem nevybuchla, pouze kinetickou silou rozmetala sedačky. Zející dírou ve střeše poté dovnitř nasněžilo a vítkovické děti pak na zasněžené šikmě sáňkovali.
  • Z původního vybavení kina se nedochovalo nic, ale vůbec nic.

Po ukončení provozu byla budova několik let sídlem vítkovického gymnastického klubu. S jeho odchodem z prostor začala budova chátrat. Nakonec ji do vlastnictví v již takřka dezolátním stavu získali vietnamští obchodníci, kteří budovu zrekonstruovali a následně v ní prodávali svůj typický sortiment. Pak budova opět změnila majitele a v dalších letech byla prázdná a nevyužívaná.

A bylo tomu tak až do června roku 2016, kdy si budovu pronajal herec Komorní scény Aréna Albert Čuba s cílem vytvoření nové profesionální divadelní scény v Ostravě. Do budovy se tak po dlouhých 24 letech opět vrátila kultura a začala se psát historie nového ostravského divadla.

Fotogalerie

Historie - Bio Rekord
Historie - Bio Rekord
Historie - Bio Rekord
Chátrající budova
Chátrající budova
Chátrající budova
Chátrající budova
Období obchodního centra
Současnost - Divadlo Mír (2017)
Současnost - Divadlo Mír (2018)
Současnost - foyer Divadla Mír
Současnost - foyer Divadla Mír
Současnost - hlediště Divadla Mír
Současnost - hlediště Divadla Mír
Současnost - Divadlo Mír (leden 2019)
Současnost - Divadlo Mír (leden 2019)
Současnost - Divadlo Mír (červen 2019)