Gala koncert Divadelní pouti bez bariér bude plný uměleckých hvězd

Program festivalu Divadelní pouť bez bariér, který pořádá umělecký soubor Bílá holubice, vyvrcholí v pátek 18. září velkým gala koncertem v Divadle Mír, na kterém vystoupí umělci zvučných jmen v dramaturgii setkávání handicapu a profesionálního umění. Výtěžek koncertu půjde na podporu činnosti souboru Bílá holubice, který je tvořen handicapovanými i zdravými tanečníky.

Koncert

Zveřejněno:

10. září 2020

Zde doplňte alternativní popis obrázku

Mário Bihári

Handicap i profesionální umění v sobě spojuje například Mário Bihári, vynikající slovenský romský hudebník a skladatel žijící v Praze. Jako fenomenálního akordeonistu a pianistu si ho první všimla Zuzana Navarová a objevila v něm také výjimečný skladatelský talent. Na nejslavnějších deskách kapely KOA zabírají Máriovy skladby zhruba třetinu rozsahu. Po smrti Zuzany se začal věnovat sólové dráze a založil romskou kapelu Bachtale Apsa, se kterou vydal dvě desky a odehrál přes 200 koncertů doma i ve světě. Je členem legendární folkové kapely Plavci, hraje divadlo společně s herečkami Bárou Hrzánovou a Janou Bouškovou, hostuje se slovenskou kapelou Para, se zpěvačkou Janou Kirchner nebo třeba s kapelou Buty. Jeho skvělou hru využívají také moderní elektronické projekty, jako např. Gadjo.cz.

Jiří Krhut

Dalším, v Ostravě velmi oblíbeným umělcem, je muzikant, bavič a komik Jiří Krhut. Jeho domovskou scénou je klub Heligonka, kde se v roce 2016 se svými písničkami a scénkami poprvé objevil v Kabaretu Bo po boku Jaromíra Nohavici. V současné době má v Heligonce vlastní pořad s názvem Varieté Krhut. Na svých představeních vtahuje diváka do skečů, scének, básniček, anekdot a scénických písniček. Jako skladatel se autorsky zapsal také do tvorby známých českých interpretů, jako jsou např. Ewa Farna, František Segrado, Vojtěch Dyk, Lenka Nová nebo Marie Rottrová. Na konci loňského roku vydal Jiří Krhut svou sólovou desku s názvem Čapkárna, album vtipných a veselých písniček z jeho kabaretních i varietních představení.

Patricia Janečková

Program koncertu nebude ochuzen ani o krásné ženy – vystoupí na něm slovenská sopranistka žijící v Ostravě Patricia Janečková, která jako desetiletá zvítězila v konkurzu Janáčkovy filharmonie Ostrava a v roce 2014 se jako šestnáctiletá stala absolutní vítězkou celosvětové pěvecké soutěže Concorso Internazionale „Musica Sacra“ v Římě. Kromě klasického operního repertoáru, barokní a duchovní hudby, se věnuje rovněž interpretaci muzikálové klasiky a filmové hudby.

Hana Fialová

Další zářivou hvězdou večera bude Hana Fialová, členka souboru opereta/muzikál Národního divadla moravskoslezské a nositelka Ceny Thálie 2014 za roli Edith Piaf v hudebním dramatu Edith a Marlen.

Tomáš Savka

Na hvězdném nebi festivalového gala večera zazáří také Tomáš Savka, rodák z Horního Slavkova, který si své ostruhy dobyl v muzikálech Miss Saigon, Les Misérables, Producenti, Dracula, Osmý světadíl, Quasimodo, Robin Hood, Lucrezia Borgia, Pomáda, Popelka, Donaha a další. Na Letních Shakespearovských slavnostech ztvárnil titulní roli v dramatu Hamlet. roce 2014 získal Cenu Thálie za roli Che v muzikálu Evita. Dlouhodobě spolupracuje s Hudbou Hradní Stráže a Policie ČR coby sólista. V současné době působí v Národním divadle moravskoslezském.

Michal Žáček

Milovníkům hudby není třeba představovat Michala Žáčka, fenomenálního saxofonistu a hráče na dechové nástroje, který spolupracuje s Vojtěchem Dykem, Peterem Lipou, Borisem Urbánkem, Richardem Müllerem, Romanem Dragounem, Vlastou Redlem či Rhythm Desperados. Svou virtuozitou se Michal Žáček prosadil nejen v České republice a na Slovensku, ale také v USA, Mexiku, Německu a Francii. Je vyhledávaným studiovým a koncertním hudebníkem. Je členem Ostravského rozhlasového orchestru a od roku 2010 firemním hráčem Yamahy.

Balet Globa

Umělecké nebe gala koncertu však stále ještě není kompletní – vystoupí na něm i další hvězdy, neprofesionální, ale neméně zářivé. Je to Balet Globa, soubor pod vedením Valeriho a Moniky Globa, který se věnuje klasickému baletu a práci s tělesně postiženými. Jeho cílem je otevřít tanečníkům svět krásy, možnosti pohybu, naučit se vnímat své tělo, zlepšit jeho pružnost a rozvíjet hudební cítění. Výsledkem jsou pravidelná taneční vystoupení Duše v pohybu a příležitostná vystoupení na dalších akcích. Soubor je nositelem ceny Mosty 2008 a Ceny hejtmana Olomouckého kraje 2007 a 2012.

Bílá holubice

A na závěr soubor, který oživil myšlenku festivalu bez bariér. Soubor, který působí na ostravské umělecké scéně už více než 14 let, soubor, který proslul svými Adventními koncerty s Jarkem Nohavicou a Robertem Kusmierskim. Bílá holubice. Integrovaný umělecký soubor zdravotně postižených a zdravých tanečníků, který vznikl z popudu baletního mistra Igora Vejsady v roce 2006. Spolek má na svém kontě 7 celovečerních inscenací, z nichž nejnovější, Nádražní blues v režii Pavla Šimáka, měla premiéru v roce 2019.

Filozofií souboru je vytvářet umělecká díla, která přitáhnou do divadelních a koncertních sálů širokou veřejnost. Jeho mottem je: Nemůžeš chodit, můžeš tančit! Festival Divadelní pouť bez bariér je jedním ze způsobů, jak tuto filozofii naplnit.

Vstupenky na Gala koncert festivalu je možno zakoupit zde:


 

Festival podpořili Moravskoslezský kraj, Statutární město Ostrava, městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz, Ministerstvo kultury, OSA, Nadace Jedličkova ústavu, Nadace Dětský mozek a Nadace Umění pro zdraví. Bílou holubici podporují Fest Ostrava, Data Servis, Nadační fond Veolia, Lenzing, OVaK, ToDo Marketing. Přáteli festivalu jsou Cooltour, Divadlo loutek Ostrava, Mléčný bar Naproti, a Mental Café. Mediálním partnerem festivalu je Česká televize.

Více informací naleznete na www.bila-holubice.cz.

Xenie Kaduchová, ředitelka souboru Bílá holubice.