Divadlo Mír

O nás

Zde doplňte alternativní popis obrázku

Divadlo Mír sídlí v prvorepublikové budově bývalého kina Mír v Ostravě-Vítkovicích, která v minulosti dlouhou dobu chátrala. Kultura se do tohoto prostoru vrátila až v roce 2017, kdy si herec a producent Albert Čuba splnil svůj životní sen a otevřel zde zcela nové ostravské profesionální divadlo. Začal se tak psát příběh, na jehož začátku byl sen, kterému nikdo moc nevěřil. Postupně se však i díky rozrůstajícímu týmu zapálených a kreativních lidí stalo Divadlo Mír moderním kulturním prostorem nabízející kvalitní zábavu, ale i vysoký návštěvnický komfort. Za velmi krátkou dobu se nejen nesmazatelně zapsalo na kulturní mapu Ostravy, ale především se díky kvalitnímu komediálnímu repertoáru i své audiovizuální tvorbě (zejména v období pandemie covidu-19) stalo doslova celorepublikovým fenoménem.

V současné době patří Divadlo Mír mezi nejznámější a nejnavštěvovanější česká divadla, má stálý herecký soubor, nejvíce sledujících na sociálních sítích a aktivně se věnuje natáčení a produkování filmů, filmových inscenací a seriálů na vlastní audiovizuální platformu MírPlay a YouTube, ale také do kin, televizí a dalších streamovacích platforem. Divadlo Mír totiž už dávno není pouhým divadlem, ale kreativním zázemím, kde vzniká velké množství nejrůznějších multimediálních děl. Je jediným českým divadlem, které má vedle svého klasického dřevěného jeviště i digitální jeviště MírPlay dostupné na všech zařízeních a platformách. Se značkou Divadla Mír je také neodmyslitelně spjatá improvizační skupina Tři Tygři (Albert Čuba, Štěpán Kozub, Robin Ferro, Vladimír Polák).

Náš repertoár tvoří výhradně kvalitní komedie, a to jak bulvárního typu (v dobrém slova smyslu), tak hořké, konverzační či situační komedie. Zejména v audiovizuální tvorbě se však nebojíme ani dramat či tragikomických poloh.

V roce 2023 prošla budova našeho divadla další velkou modernizací, která zvýšila divácký komfort pomocí nové a moderní vzduchotechniky, zútulnila herecké zázemí a oživila foyer. Součástí divadla je kavárna s barem, která je otevřená během představení a obchod MírShop s upomínkovými předměty (který můžete navštívit i online).

Naším cílem a smyslem je vás bavit, a to kdekoliv a kdykoliv. Ať už fyzicky sedíte v našich pohodlných červených sedačkách během divadelních představeních, jste doma u televizí, monitorů, knížek či hudebních přehrávačů, nebo prostřednictvím sociálních sítí. Smích a dobrá nálada je naší největší odměnou.

Mírujeme vás.

 

Hlediště Divadla Mír (foto: Jan Lipovský)

Historie budovy

Historie budovy Divadla Mír je spjata s počátky a rozvojem ostravské kinematografie. Budova kina – s původním názvem Bio Rekord – byla postavena již za první republiky na počátku třicátých let. Filmový provoz – později pod názvem kino Mír – zde probíhal až do začátku devadesátých let. Kino patřilo mezi hojně navštěvované a mnoho Ostravanů by si interiér kina jistě vybavilo z paměti i dnes. Dynamickou proměnu společnosti po roce 1989 ale filmové promítání již nepřežilo.

O výstavbu kina Rekord se zasadil především Pplk. MUDr. Ludvík Klega, legionář a starosta Sokola. Za první republiky totiž koncesi k provozování biografu nemohly získat soukromé osoby, ale pouze obecně prospěšné spolky, jako například Sokol. Návrh a realizaci stavby měla na starosti projekční kancelář Kolář & Rubý. Architekti František Kolář a Jan Rubý se podíleli také na budově Revírní bratrské pokladny na ulici Českobratrská, na budově dnešního hotelu Mercure, či na projektu Nové radnice. V neposlední řadě je i kino Vesmír v centru města jejich dílem. 

Mezi historické zajímavosti patří například událost z konce druhé světové války, kdy střechou proletěla do budovy bomba, která ovšem nevybuchla, pouze kinetickou silou rozmetala sedačky. Zející dírou ve střeše poté dovnitř nasněžilo a vítkovické děti pak na zasněžené šikmě sáňkovali.

Po ukončení kinematografického provozu byla budova několik let sídlem vítkovického gymnastického klubu. S jeho odchodem však začala budova chátrat. Nakonec ji do vlastnictví v již takřka dezolátním stavu získali vietnamští obchodníci, kteří budovu zrekonstruovali a následně v ní prodávali svůj sortiment. Budova poté opět změnila majitele a v dalších letech byla prázdná a nevyužívaná.

A bylo tomu tak až do června roku 2016, kdy si budovu pronajal a následně odkoupil herec Komorní scény Aréna Albert Čuba s cílem vytvořit zde novou profesionální divadelní scénu. Po dlouhých 24 letech se zde opět vrátila kultura a začala se psát historie nového ostravského divadla.

Fotogalerie

Historie - Bio Rekord
Historie - Bio Rekord
Historie - Bio Rekord
Chátrající budova
Chátrající budova
Chátrající budova
Chátrající budova
Období obchodního centra
Divadlo Mír (2017)
Divadlo Mír (2018)
Foyer Divadla Mír (2018)
Foyer Divadla Mír (2019)
Divadlo Mír (leden 2019)
Divadlo Mír (leden 2019)
Divadlo Mír (červen 2019)
Nové hlediště (září 2019)
Nové hlediště (září 2019)
Nové hlediště (září 2019)
Nové hlediště (září 2019)
Nové hlediště (září 2019)
Divadlo Mír (2022)
Divadlo Mír (2022)
Divadlo Mír (2022)
Divadlo Mír (2022)
Divadlo Mír (2023)