Nový film Volným pádem sledujte na MírPlay

Na našem digitálním jevišti MírPlay můžete zhlédnout první letošní meganovinku z produkce Divadla Mír – celovečerní tragikomický film Volným pádem, který napsal a režíroval Štěpán Kozub. Hlavní roli Michala ztvárnil Robin Ferro. Ve filmu ale uvidíte vedle dalších známých ostravských umělců i většinu mírových herců a hereček. Chybět tedy nemůže Albert Čuba, Vladimír Polák, Beáta Hrnčiříková, ale i sám autor Štěpán Kozub. V tomto článku se o našem novém filmu dozvíte vše podstatné.

MírPlay film

Zveřejněno:

6. března 2021

Napsal a nafotil:
Jan Lipovský

Zde doplňte alternativní popis obrázku

Plakát filmu Volným pádem (autor: Jan Lipovský)Volným pádem je tragikomický příběh Michala, jenž pracuje jako pokladník v jednom ostravském hypermarketu. Michal (Robin Ferro) je milý, vnímavý a tichý introvert. Možná právě proto je svým okolím vnímán spíše jako outsider, který se proplétá životem a cítí se být malinko v pasti. Zamiluje se do Kláry z nedalekého květinářství (Beáta Hrnčiříková), ale jeho stydlivá a plachá povaha mu nedovolí udělat první krok. Michal často nerozumí lidem okolo sebe, a ač je občas cílem sobeckých a arogantních lidí, nesoudí je. Jako každý má své sny, ale okolí mu v jejich plnění neustále hází klacky pod nohy, a tak se cítí sám a nepochopen. Tragikomice Michalova příběhu nahrává nejen jeho šéf (Albert Čuba), ale především svérázný otec (Vladimír Polák), který má hluboko do kapsy, a problémy, které Michalovi ještě více zamávají se životem. Volným pádem je zkrátka ukázka toho, že být empatický, milý a vstřícný nutně neznamená být zároveň úspěšný a oblíbený. Připravte se tedy na docela jinou náladu, než na kterou jste od nás možná prozatím zvyklí. Každopádně i v tomto melancholickém příběhu samozřejmě bude prostor pro humor.

Trailer k filmu Volným pádem

Štěpán Kozub napsal scénář podle vlastních zkušeností

Natáčení filmu Volným pádem (foto: Jan Lipovský)Film napsal a režíroval náš herec a umělecký šéf Štěpán Kozub, který do scénáře otiskl mnoho vlastních životních zážitků a nespokojenost s tím, jak spolu mnohdy lidé (ne)komunikují. „Je tam spoustu momentů, které jsem vykradl ze svého života, ať už z dětství, z puberty, nebo ze současnosti. Možná až z padesáti procent film vychází z mých vlastní zkušeností, nebo ze zkušeností přátel a rodiny. Moje maminka například pracuje v podobném obchodním centru jako Michal, měl jsem tedy možnost od ní nasát, co se v takovém prostředí běžně odehrává,“ přibližuje Štěpán Kozub, který scénář k filmu Volným pádem napsal za překvapivě krátkou dobu. „Ze začátku jsem myslel, že píšu černou komedii. Když ale film začal reálně vznikat, došlo mi, že je to čistá tragikomedie,“ říká autor scénáře a režisér v jedné osobě.

Postavy na Míru

Natáčení filmu Volným pádem (foto: Jan Lipovský)Velmi pomohlo, že hlavní postavu Michala Svobody psal přímo na Míru Robinu Ferrovi, se kterým jsou dlouholetí kamarádi, bývalí spolužáci a samozřejmě kolegové z Divadla Mír a Třech Tygrů. „Chtěl bych Robina moc pochválit, své role se ujal výborně. Měl jsem nějakou představu, jak by to měl hrát, ale Robin mě neustále přístupem ke své roli překvapoval. Michalovi našel krásnou tragikomickou polohu. Pro autora je velmi příjemné vidět, jak jeho dílo ožívá,“ pochvaluje si spolupráci Štěpán Kozub. A jak naopak hodnotí práci Štěpána coby režiséra Robin Ferro? „Štěpa byl vždy připravený a měl jasnou vizi. Přijde mi, že si při práci rozumíme, což je asi způsobeno tím, že jsme studovali ve stejném ročníku. Mnohdy si nemusíme spoustu věcí říkat. Poznáme, co je špatně. Na place vytvořil klidnou atmosféru, a to se potom vždycky lépe dělá. A co se týče scénáře, tak jsem hned poznal, že je to pro něj srdeční záležitost. Cítil jsem tedy velkou zodpovědnost to jaksi nepokazit. Snad se mi to podařilo,“ přiznává představitel hlavní role.

Robin Ferro ve své první hlavní filmové roli

Natáčení filmu Volným pádem (foto: Jan Lipovský)Role Michala je pro našeho Robina první (a dnes již můžeme prozradit že zdaleka ne poslední) hlavní filmovou rolí. „Některé atributy Michala pociťuji i ve svém životě. Role Michala představuje člověka, kterého bych chtěl v životě poznat a zajít s ním třeba na pivo. Je milý, hodný a chápavý. To o sobě nedokážu říct, takové věci by o tobě měli říkat jiní lidé. Co se týče řešení situací, tak se snažím fungovat jako Michal, ne vždycky mi to ale vyjde. Chybí mi totiž jedna z Michalových zásadních vlastností, a tou je trpělivost,“ prozrazuje Robin Ferro.

A jak se po této zkušenosti liší podle Robina filmové hraní od toho divadelního? „Před kamerou nic neskryješ. Teď nechci tvrdit, že na jevišti ano, ale tam jde přece jen trochu lépe zamaskovat, když ti například vypadne text, nebo máš okno. Kamera ti to neodpustí. Funguje tam ale i opačná strana – když spleteš text, nebo to netrefíš, můžeš to zkusit znova na další klapku. Na jevišti si tohle nemůžeš dovolit. To je asi ten nejmarkantnější rozdíl. Na ty ostatní ještě budu muset přijít, protože jsem toho zatím moc nenatočil.“ Kdyby však měl v této době Robin na vybranou, jednoznačně by raději stál na jevišti než před kamerou, ač si této herecké příležitosti nesmírně váží.

Mír spojuje

Natáčení filmu Volným pádem (foto: Jan Lipovský)I další postavy, které ztvárnili herci Divadla Mír, ale také herci z ostatních ostravských divadel, napsal Štěpán svým kolegům doslova na Míru. Ve filmu tak samozřejmě nemohou chybět Albert Čuba, Vladimír Polák, Beáta Hrnčiříková či Kristýna Lipinová. Na moment se zde objeví i Michal Sedláček, který však měl ve Volným pádem jinou úlohu – k filmu totiž složil velmi poutavou hudbu, která výsledné dílo dokonale emočně dokresluje. V malé, ale o to zapamatovatelnější roli, uvidíte i samotného Štěpána.

Divadlo Mír je již známé tím, že i v době koronakrize a zavřených divadel neustále dává příležitost a práci hercům prostřednictvím své audiovizuální tvorby. Ve filmu se tak v menších rolích objeví i mnoho dalších skvělých ostravských herců a hereček z ostatních místních divadel, jako například Vladislav Georgiev, Lada Bělašková, Zuzana Truplová, Jiří Sedláček, Alena Sasínová-Polarczyk, Pavla Gajdošíková, Markéta Haroková, Yvona Stolařová a další.

Ostrava Volným pádem

Natáčení filmu Volným pádem (foto: Jan Lipovský)Náš první celovečerní film jsme natáčeli pouhých šest dnů začátkem srpna 2020. Ke konci roku pak proběhlo ještě dotáčení pár posledních záběrů. Hlavní natáčecí dny tak probíhaly během letního rozvolnění vládních opatření ohledně pandemie koronaviru a zároveň během skutečně letních dní. Například hned první natáčecí den v jednom bytě v centru Ostravy byl z hlediska teploty opravdu výživný. I všechny ostatní lokace byly samozřejmě ryze ostravské. Ve filmu uvidíte například jeden ostravský hypermarket, Dubinu z ptačího pohledu, Černou louku, dvě oblíbená květinářství, Trojhalí, krematorium, a další místa. Za hlavní kamerou stál Petr Hrubeš, který s námi již v minulosti spolupracoval na několika skečích Třech Tygrů. Následného střihu se ujal Emil Křižka – autor filmu Ruchoth Raoth, který také můžete zhlédnout na MírPlay. Postprodukci v podobě colorgradingu udělal Maxmilian Čuba a producenty filmu jsou Lukáš Oramus, Jana Juříčková, Albert Čuba a Štěpán Kozub. Kostýmy má na svědomí držitelka Českého lva Eva Kotková. Plakát, fotky, PR a vizuál filmu vytvořil náš Honza Lipovský.

Nízkorozpočtový film v mírovém stylu

Natáčení filmu Volným pádem (foto: Jan Lipovský)Střih, postprodukce a zvukový mix nám tedy s přestávkami zabral necelý půl rok. Jak jste už asi z naší dosavadní práce poznali, rádi si vše děláme svépomocí. Vzhledem k tomu, že jsme na Volným pádem (zvláště v této nelehké době, kdy máme zavřené divadlo) neměli příliš velký rozpočet, tak nám někteří kolegové z branže tvrdili, že za tak krátkou dobu a s tak napjatým rozpočtem kvalitní film natočit nelze. My si ale rádi vše ověřujeme v praxi, a hlavně pro vás chceme neustále tvořit rozličný zábavný obsah. Máme za to, že omezené prostředky naopak podněcují kreativitu a teprve tehdy se pozná, kdo tvoří srdcem a kdo za účelem zisku. Doufáme tedy, že to z filmu poznáte i vy.

Volným pádem je k vidění pouze na MírPlay

Film Volným pádem původně vznikal pro promítání v klasických kinech, vzhledem k situaci ale bude nejprve dostupný pouze na video platformě MirPlay.cz, kterou jsme spustili 10. prosince 2020 jako své digitální jeviště. V současné době jsme tak jediné české divadlo, které má vedle toho klasického dřevěného jeviště i své vlastní jeviště digitální. A zájem o něj předčil i očekávání našeho principála Alberta Čuby: „Nárůst předplatitelů byl rychlejší, než jsme čekali. Mysleli jsme, že bude pozvolnější. To nám ale umožňuje vytvářet další zábavní obsah a částečně i sanovat ztráty způsobené tím, že nemůžeme v divadle normálně hrát. Čím více nových diváků budeme mít, tím více projektů pro ně můžeme realizovat. A nápadů máme opravdu hodně.“

Za pouhých 90 Kč (což odpovídá sotva polovině jedné vstupenky do kina) získáte přístup do videotéky Divadla Mír, kde naleznete mnoho hodin zábavy v podobě filmů, filmových inscenací (divadelní hry natočené filmovými postupy), záznamů divadelních her, skečů Třech Tygrů, záznamů Třech Tygrů z Heligonky, celých záznamů livestreamů, nikdy nezveřejněných záznamů silvestrovských show Divadla Mír a mnoho dalšího. Před pár dny jsme na MírPlay například zveřejnili i opravdovou „chuťovku“ – studentskou minisérii BikDýl, v níž Štěpán Kozub ještě s často vzpomínanou nadváhou ztvárnil v 15 letech svou první hereckou roli před kamerou. Tuto minisérii doposud nikdo nikdy veřejně neviděl.

Děkujeme předplatitelům!

Co je ale přednější, vaše předplatné na MírPlay chápeme jako odměnu za obsah, který pro vás tvoříme. Podporujete tímto napřímo (bez jakýchkoliv prostředníků) Divadlo Mír a Tři Tygry. Jen díky vám, předplatitelům MírPlay, totiž může Divadlo Mír nadále fungovat a tvořit nový obsah, za což vám patří naše obrovské uznání. Mírujeme vás!

Vychutnejte si náš nový film

 

Nezapomeňte náš film ohodnotit na ČSFD:

Fotogalerie

Natáčení filmu Volným pádem (foto: Jan Lipovský)
Natáčení filmu Volným pádem (foto: Jan Lipovský)
Natáčení filmu Volným pádem (foto: Jan Lipovský)
Natáčení filmu Volným pádem (foto: Jan Lipovský)
Natáčení filmu Volným pádem (foto: Jan Lipovský)
Natáčení filmu Volným pádem (foto: Jan Lipovský)
Natáčení filmu Volným pádem (foto: Jan Lipovský)
Natáčení filmu Volným pádem (foto: Jan Lipovský)
Natáčení filmu Volným pádem (foto: Jan Lipovský)
Natáčení filmu Volným pádem (foto: Jan Lipovský)
Natáčení filmu Volným pádem (foto: Jan Lipovský)
Natáčení filmu Volným pádem (foto: Jan Lipovský)
Natáčení filmu Volným pádem (foto: Jan Lipovský)
Natáčení filmu Volným pádem (foto: Jan Lipovský)
Natáčení filmu Volným pádem (foto: Jan Lipovský)
Natáčení filmu Volným pádem (foto: Jan Lipovský)
Natáčení filmu Volným pádem (foto: Jan Lipovský)
Natáčení filmu Volným pádem (foto: Jan Lipovský)
Natáčení filmu Volným pádem (foto: Jan Lipovský)
Natáčení filmu Volným pádem (foto: Jan Lipovský)
Natáčení filmu Volným pádem (foto: Jan Lipovský)
Natáčení filmu Volným pádem (foto: Jan Lipovský)
Natáčení filmu Volným pádem (foto: Jan Lipovský)
Natáčení filmu Volným pádem (foto: Jan Lipovský)
Natáčení filmu Volným pádem (foto: Jan Lipovský)
Natáčení filmu Volným pádem (foto: Jan Lipovský)
Natáčení filmu Volným pádem (foto: Jan Lipovský)
Natáčení filmu Volným pádem (foto: Jan Lipovský)
Natáčení filmu Volným pádem (foto: Jan Lipovský)
Natáčení filmu Volným pádem (foto: Jan Lipovský)
Natáčení filmu Volným pádem (foto: Jan Lipovský)
Natáčení filmu Volným pádem (foto: Jan Lipovský)
Natáčení filmu Volným pádem (foto: Jan Lipovský)
Natáčení filmu Volným pádem (foto: Jan Lipovský)
Natáčení filmu Volným pádem (foto: Jan Lipovský)
Natáčení filmu Volným pádem (foto: Jan Lipovský)
Natáčení filmu Volným pádem (foto: Jan Lipovský)
Natáčení filmu Volným pádem (foto: Jan Lipovský)
Natáčení filmu Volným pádem (foto: Jan Lipovský)
Natáčení filmu Volným pádem (foto: Jan Lipovský)
Natáčení filmu Volným pádem (foto: Jan Lipovský)
Natáčení filmu Volným pádem (foto: Jan Lipovský)
Natáčení filmu Volným pádem (foto: Jan Lipovský)
Natáčení filmu Volným pádem (foto: Jan Lipovský)
Natáčení filmu Volným pádem (foto: Jan Lipovský)
Natáčení filmu Volným pádem (foto: Jan Lipovský)
Natáčení filmu Volným pádem (foto: Jan Lipovský)
Natáčení filmu Volným pádem (foto: Jan Lipovský)
Natáčení filmu Volným pádem (foto: Jan Lipovský)
Natáčení filmu Volným pádem (foto: Jan Lipovský)
Natáčení filmu Volným pádem (foto: Jan Lipovský)
Natáčení filmu Volným pádem (foto: Jan Lipovský)
Natáčení filmu Volným pádem (foto: Jan Lipovský)
Natáčení filmu Volným pádem (foto: Jan Lipovský)
Natáčení filmu Volným pádem (foto: Jan Lipovský)
Natáčení filmu Volným pádem (foto: Jan Lipovský)
Natáčení filmu Volným pádem (foto: Jan Lipovský)
Natáčení filmu Volným pádem (foto: Jan Lipovský)
Natáčení filmu Volným pádem (foto: Jan Lipovský)
Natáčení filmu Volným pádem (foto: Jan Lipovský)
Natáčení filmu Volným pádem (foto: Jan Lipovský)
Natáčení filmu Volným pádem (foto: Jan Lipovský)
Natáčení filmu Volným pádem (foto: Jan Lipovský)
Natáčení filmu Volným pádem (foto: Jan Lipovský)
Natáčení filmu Volným pádem (foto: Jan Lipovský)
Natáčení filmu Volným pádem (foto: Jan Lipovský)
Natáčení filmu Volným pádem (foto: Jan Lipovský)
Natáčení filmu Volným pádem (foto: Jan Lipovský)
Natáčení filmu Volným pádem (foto: Jan Lipovský)
Natáčení filmu Volným pádem (foto: Jan Lipovský)
Natáčení filmu Volným pádem (foto: Jan Lipovský)
Natáčení filmu Volným pádem (foto: Jan Lipovský)
Natáčení filmu Volným pádem (foto: Jan Lipovský)
Natáčení filmu Volným pádem (foto: Jan Lipovský)
Natáčení filmu Volným pádem (foto: Jan Lipovský)
Natáčení filmu Volným pádem (foto: Jan Lipovský)
Natáčení filmu Volným pádem (foto: Jan Lipovský)
Natáčení filmu Volným pádem (foto: Jan Lipovský)
Natáčení filmu Volným pádem (foto: Jan Lipovský)
Natáčení filmu Volným pádem (foto: Jan Lipovský)
Natáčení filmu Volným pádem (foto: Jan Lipovský)
Natáčení filmu Volným pádem (foto: Jan Lipovský)
Natáčení filmu Volným pádem (foto: Jan Lipovský)
Natáčení filmu Volným pádem (foto: Jan Lipovský)
Natáčení filmu Volným pádem (foto: Jan Lipovský)
Natáčení filmu Volným pádem (foto: Jan Lipovský)
Natáčení filmu Volným pádem (foto: Jan Lipovský)
Natáčení filmu Volným pádem (foto: Jan Lipovský)
Natáčení filmu Volným pádem (foto: Jan Lipovský)
Natáčení filmu Volným pádem (foto: Jan Lipovský)
Natáčení filmu Volným pádem (foto: Jan Lipovský)
Natáčení filmu Volným pádem (foto: Jan Lipovský)
Natáčení filmu Volným pádem (foto: Jan Lipovský)
Natáčení filmu Volným pádem (foto: Jan Lipovský)
Natáčení filmu Volným pádem (foto: Jan Lipovský)
Natáčení filmu Volným pádem (foto: Jan Lipovský)
Natáčení filmu Volným pádem (foto: Jan Lipovský)
Natáčení filmu Volným pádem (foto: Jan Lipovský)
Natáčení filmu Volným pádem (foto: Jan Lipovský)
Natáčení filmu Volným pádem (foto: Jan Lipovský)
Natáčení filmu Volným pádem (foto: Jan Lipovský)
Natáčení filmu Volným pádem (foto: Jan Lipovský)
Natáčení filmu Volným pádem (foto: Jan Lipovský)
Natáčení filmu Volným pádem (foto: Jan Lipovský)
Natáčení filmu Volným pádem (foto: Jan Lipovský)
Natáčení filmu Volným pádem (foto: Jan Lipovský)
Natáčení filmu Volným pádem (foto: Jan Lipovský)
Natáčení filmu Volným pádem (foto: Jan Lipovský)
Natáčení filmu Volným pádem (foto: Jan Lipovský)
Natáčení filmu Volným pádem (foto: Jan Lipovský)
Natáčení filmu Volným pádem (foto: Jan Lipovský)
Natáčení filmu Volným pádem (foto: Jan Lipovský)