Rekonstrukce Míru je ve finále! Otevíráme již 16. října

Čekání je u konce. Okamžik, který jsme všichni tak netrpělivě očekávali už buší na dveře. Rekonstrukce Divadla Mír je doslova v cílové rovince a už v pondělí 16. října poprvé otevřeme naše „brány“ během slavnostního Grand openingu! Neustále také zkoušíme novou komedii Česká kletba, která bude mít premiéru 11. listopadu, a díky tomu, že máme zveřejněný program až do konce ledna, tak stále seženete vstupenky např. na Ledvinu či pár posledních míst na Blbec k večeři. To je stručný výčet toho, co se dozvíte v dnešním článku.

Grand opening

Zveřejněno:

12. října 2023

Zde doplňte alternativní popis obrázku

Co všechno se vlastně rekonstruovalo?!

Zatím nejrozsáhlejší rekonstrukce Divadla Mír začala v červnu 2023 a přinesla velké změny: „Původně mělo jít pouze o technickou rekonstrukci a nainstalování nové vzduchotechniky, což divák vlastně ani neměl zaznamenat. Jenom by se mu v divadle lépe dýchalo. Když už jsme se ale do toho pustili, rovnou jsme zrekonstruovali i foyer, herecké šatny a jeviště, na nějž jsme nainstalovali také nová inteligentní světla. Změny tak nakonec budou velmi viditelné i pro diváky, a to hned při vstupu do divadla. Mně osobně se ale stejně nejvíc libí herecké zázemí…“ říká o rekonstrukci Albert Čuba s odkazem na jakýsi tajuplný „Sexroom“, jehož skutečnou existenci doposud nikdo nepotvrdil ani nevyvrátil. Co všechno se vlastně tedy ve skutečnosti rekonstruovalo a přistavovalo tak bude asi nadále pod mírnou rouškou tajemství. V kuloárech se nicméně proslýchá, že největší položkou na účtech za rekonstrukci nebyla hypermoderní vzduchotechnika, ale vířivka, zlatá pouta a desetiletá zásoba masážního oleje…

Pět měsíců plných dřiny

Celé léto i začátek podzimu jste s námi postupně sledovali přeměnu Divadla Mír. Prostřednictvím fotek z dekonstrukce, a následně i rekonstrukce, kterými jsme vás pravidelně zásobovali na sociálních sítích (a které kompletně najdete pod tímto článkem), jste mohli nahlédnout pod pokličku (i poklopec) naší mírované prvorepublikové budovy a spatřit, jaká tajemství skýtá. Zcela poprvé jste tak měli možnost na vlastní oči vidět naše kobky, kde schováváme sudy s tekutým talentem, herecké mučírny, kde se… ehm… motivuje k lepším výkonům, náš nový erární sklad techniky a materiálů na dámských záchodcích, nebo nepatrné foto-náznaky výše zmíněného neexistujícího Sexroomu. Doposud jsme vám ale stále záměrně neukázali práce ve foyer. To totiž uvidíte poprvé až po fyzickém příchodu do Míru. Kde ale staré věci končí a nové začínají, nesmí chybět ani kapka (nebo kýbl) nostalgie. Po šesti letech intenzivního provozu se jí neubráníme ani my, viz dále.

Jak se na zrekonstruovaný Mír těší herci z České kletby?

Třeba Vladimír Polák zavzpomínal na naše úplné začátky v roce 2017 takto: „Na začátku Míru, když jsme zkoušeli Dva úplně nahé muže, ještě nebylo na jevišti ani topení. Albert tenkrát sehnal alespoň nějaké mobilní ohřívače. Poté samozřejmě přibylo i topení a klimatizace, nicméně i tak se těším, že rozdíl mezi prvním zkoušením a tím, co budeme zažívat nyní, bude jako posun z Mongolska do západní Evropy.“

A jak se na nové zázemí těší ti, kteří tam teď budou trávit nejvíce času? Tedy další herci aktuálně připravované komedie Česká kletba? „Samozřejmě se na to moc těším, protože se v divadle rekonstruovalo fakt hodně věcí. Dokonce jsem tady o prázdninách dělal i menší brigádu, takže jsem pracoval na stavbě a viděl tak celý proces,“ prozradil herec Ondřej Malý. „Zázemí Míru vypadá báječně! Těším se už zpátky do našeho divadla, protože mi chybí můj stoleček v šatně a takové to zázemíčko, gauče, kde si vyvalíme pupky před zkouškou, a postrádám i naše určité tradice, které nyní nemůžeme dělat,“ nastínil herec Michal Sedláček, ale konkrétní podobu tradic si již nechal pro sebe. Zkusíme to z něj dostat někdy příště. Bořivoj Čermák je také na novinky v Míru očividně velmi načatý: „Určitě je to super jak pro diváky, tak pro herce, protože my budeme mít nové šatny, divákům se bude lépe dýchat, nám se bude taky lépe dýchat a bude to celkově vypadat hezky.“

Jsou ale i tací, kteří ještě v Míru doposud nebyli, těší se až na výsledné dílo a záměrně tak oddalují své potěšení. Asi nikoho nepřekvapí, že přesně toto oddalování si dopřává „mistr oddalovač“ Robin Ferro: „Já jsem se do divadla ještě nepodíval, nakoukl jsem jen do foyer. Schválně to nedělám, protože se těším až na ten výsledek, jakmile to bude vše hotové. Ale dostalo se ke mně, že budou velké změny i v zákulisí divadla, tak jsem na to zvědavý, protože jsem si zvykl na nějakou tu rustikální podobu Divadla Mír a možná mi bude chvilku trvat, než tu změnu přijmu, protože narovinu, nemám rád velké změny.“

Už začínáme uklízet, Grand opening se blíží

Položíme poslední část nových koberců, vyleštíme okna, dáme novou voňku na WC a jdeme na to. Dobře, ve skutečnosti toho zbývá udělat ještě mnohem více, ale skvělá zpráva je, že vše stíháme a v pondělí budeme ready. Můžeme vám tak slíbit, že slavnostní Grand opening, který proběhne už v pondělí 16. října, bude doslova provoněný novotou! Divadlo se mimořádně otevře již v 17 hod., to abyste si ho stihli prošmejdit a využít všech výhod večera. Vůbec poprvé budete moci nasát vzduch ze zbrusu nové vzduchotechniky a osahat si vylepšené foyer. Přední řady si budou moci šáhnout i na zcela nové jeviště, ale prosíme – na herce nám nešahejte, ti stejně žádnou rekonstrukcí zatím neprošli. Ve foyer vás bude čekat welcome drink a vynikající pohoštění od klimkovického Hostince u Feldů. Těšit se můžete na speciální dárkovou tašku s upomínkovými předměty včetně exkluzivního dárečku z limitované edice, který nikde jinde neseženete (to abyste měli na tento večer fyzickou vzpomínku, pokud se vám náhodou nepodaří třeba praštit hlavou do nově vymalované stěny. Ne, že bychom to samozřejmě komukoliv přáli). Budete si také moci zdarma udělat vzpomínkovou fotku ve fotokoutku – ale pozor, fotit se bude pouze před představením (nikoliv o přestávce). Navíc si budete moci jako úplně první prohlédnout, vyzkoušet a zakoupit novou kolekci mírového a tygřího merche v našem MírShopu, na který vám navíc dáme 10 % slevu (ale pouze ten večer), takže dárečky na Vánoce máte vyřešené (sleva se nevztahuje na produkty v doprodeji). Doporučený dress code Grand openingu je smart casual.

Pro někoho trvala rekonstrukce 5 měsíců, pro jiného zase 13 149 367 sekund…

Ano, řeč je pochopitelně o Václavovi (Vladimír Polák) z Tik Tiku, který u té velké slávy nebude chybět. Během rekonstrukce poctivě počítal každou vteřinu do Grand openingu, každý mililitr spotřebované barvy i každou novou trubku, která divadlem prošla (některé trubky sedí v kanceláři už šest let, ale ty do svých počtů samozřejmě nezapočítával). Naopak Blanka (Lada Bělašková) dává pozor na chirurgickou čistotu při úklidu, Marie (Marie Anna Kupcová) hlídá, aby se někde něco nezapomnělo (Klíče! Voda!! Plyn!!!), Robert (Robin Ferro / Michal Sedláček) stojí už od června před dveřmi a bojí se vejít dovnitř (protože práh je svým způsobem vlastně čára…), no a Otto (Štěpán Kozub), ten od rána do večera motivuje dělníky plejádou těch nejvybranějších slov, která doposud neznal ani pan pokrývač. Jak už jste asi pochopili, celý slavnostní večer samozřejmě vyvrcholí prvním představením naší již kultovní komedie Tik Tik v této sezóně. Takže těšing je jistě na nejvyšší úrovni.

Pokud jste nestihli ulovit vstupenky na Grand opening, Tik Tik či novou komedii Česká kletba, nemusíte vůbec věšet hlavu… A ani šaty nebo sako! Slavnostní otevření divadla je sice jen jedno, ale představení bude ještě spousta, takže i příležitostí vidět „nový Míru“ bude hodně. Stále například seženete vstupenky na Ledvinu, kterou hrajeme od 15. prosince. Moc už ale neotálejte, protože i ty rychle mizí:

Samo se to neudělalo, děkujeme!

Bez pomoci partnerů Divadla Mír, participujících firem a našich zaměstnanců bychom toho moc nezrekonstruovali, a tak chceme na tomto místě velmi poděkovali všem, kteří přiložili ruku, účet, nebo hlavu k dílu. Zejména tedy děkujeme našemu hlavnímu partnerovi, společnosti Veolia Energie ČR, a.s., která se finančně velkou měrou podílela na pořízení a instalaci nové vzduchotechniky, a i do budoucna má s námi další plány v rámci projektu proměny energetického konceptu Divadla Mír. Děkujeme také našemu partnerovi firmě TECHARTSTAV a.s. Děkujeme firmám JA architekti s.r.o. a Smek surface design s.r.o. Velké díky a uznání si zaslouží všichni zaměstnanci Divadla Mír, kteří se na rekonstrukci podíleli. Speciální poděkování pak patří zastupující provozní ředitelce Divadla Mír Lence Hrdlovičové Foltové, která vedle své standardní agendy řídila i celou rekonstrukci, a i přesto kupodivu stále nepropadla alkoholismu či uklidňovacím práškům.

Takže ještě jednou – všem velice děkujeme!

A v neposlední řadě samozřejmě děkujeme vám, naši mírovaní diváci, že jste vydrželi čekat na první otevření Míru až do poloviny října. Těšíme se na vás ať už během Grand openingu, premiéry České kletby, nebo kdykoliv jindy. Příležitostí bude ještě spoustu.

Fotogalerie

Rekonstrukce Divadla Mír 2023 (foto: Jan Lipovský)
Rekonstrukce Divadla Mír 2023 (foto: Jan Lipovský)
Rekonstrukce Divadla Mír 2023 (foto: Jan Lipovský)
Rekonstrukce Divadla Mír 2023 (foto: Jan Lipovský)
Rekonstrukce Divadla Mír 2023 (foto: Jan Lipovský)
Rekonstrukce Divadla Mír 2023 (foto: Jan Lipovský)
Rekonstrukce Divadla Mír 2023 (foto: Jan Lipovský)
Rekonstrukce Divadla Mír 2023 (foto: Jan Lipovský)
Rekonstrukce Divadla Mír 2023 (foto: Jan Lipovský)
Rekonstrukce Divadla Mír 2023 (foto: Jan Lipovský)
Rekonstrukce Divadla Mír 2023 (foto: Jan Lipovský)
Rekonstrukce Divadla Mír 2023 (foto: Jan Lipovský)
Rekonstrukce Divadla Mír 2023 (foto: Jan Lipovský)
Rekonstrukce Divadla Mír 2023 (foto: Jan Lipovský)
Rekonstrukce Divadla Mír 2023 (foto: Jan Lipovský)
Rekonstrukce Divadla Mír 2023 (foto: Jan Lipovský)
Rekonstrukce Divadla Mír 2023 (foto: Jan Lipovský)
Rekonstrukce Divadla Mír 2023 (foto: Jan Lipovský)
Rekonstrukce Divadla Mír 2023 (foto: Jan Lipovský)
Rekonstrukce Divadla Mír 2023 (foto: Jan Lipovský)
Rekonstrukce Divadla Mír 2023 (foto: Jan Lipovský)
Rekonstrukce Divadla Mír 2023 (foto: Jan Lipovský)
Rekonstrukce Divadla Mír 2023 (foto: Jan Lipovský)
Rekonstrukce Divadla Mír 2023 (foto: Jan Lipovský)
Rekonstrukce Divadla Mír 2023 (foto: Jan Lipovský)
Rekonstrukce Divadla Mír 2023 (foto: Jan Lipovský)
Rekonstrukce Divadla Mír 2023 (foto: Jan Lipovský)
Rekonstrukce Divadla Mír 2023 (foto: Jan Lipovský)
Rekonstrukce Divadla Mír 2023 (foto: Jan Lipovský)
Rekonstrukce Divadla Mír 2023 (foto: Jan Lipovský)
Rekonstrukce Divadla Mír 2023 (foto: Jan Lipovský)
Rekonstrukce Divadla Mír 2023 (foto: Jan Lipovský)
Rekonstrukce Divadla Mír 2023 (foto: Jan Lipovský)
Rekonstrukce Divadla Mír 2023 (foto: Jan Lipovský)
Rekonstrukce Divadla Mír 2023 (foto: Jan Lipovský)
Rekonstrukce Divadla Mír 2023 (foto: Jan Lipovský)
Rekonstrukce Divadla Mír 2023 (foto: Jan Lipovský)
Rekonstrukce Divadla Mír 2023 (foto: Jan Lipovský)
Rekonstrukce Divadla Mír 2023 (foto: Jan Lipovský)
Rekonstrukce Divadla Mír 2023 (foto: Jan Lipovský)
Rekonstrukce Divadla Mír 2023 (foto: Jan Lipovský)
Rekonstrukce Divadla Mír 2023 (foto: Jan Lipovský)
Rekonstrukce Divadla Mír 2023 (foto: Jan Lipovský)
Rekonstrukce Divadla Mír 2023 (foto: Jan Lipovský)
Rekonstrukce Divadla Mír 2023 (foto: Jan Lipovský)
Rekonstrukce Divadla Mír 2023 (foto: Jan Lipovský)
Rekonstrukce Divadla Mír 2023 (foto: Jan Lipovský)
Rekonstrukce Divadla Mír 2023 (foto: Jan Lipovský)
Rekonstrukce Divadla Mír 2023 (foto: Jan Lipovský)
Rekonstrukce Divadla Mír 2023 (foto: Jan Lipovský)
Rekonstrukce Divadla Mír 2023 (foto: Jan Lipovský)
Rekonstrukce Divadla Mír 2023 (foto: Jan Lipovský)
Rekonstrukce Divadla Mír 2023 (foto: Jan Lipovský)
Rekonstrukce Divadla Mír 2023 (foto: Jan Lipovský)
Rekonstrukce Divadla Mír 2023 (foto: Jan Lipovský)
Rekonstrukce Divadla Mír 2023 (foto: Jan Lipovský)
Rekonstrukce Divadla Mír 2023 (foto: Jan Lipovský)
Rekonstrukce Divadla Mír 2023 (foto: Jan Lipovský)
Rekonstrukce Divadla Mír 2023 (foto: Jan Lipovský)
Rekonstrukce Divadla Mír 2023 (foto: Jan Lipovský)
Rekonstrukce Divadla Mír 2023 (foto: Jan Lipovský)
Rekonstrukce Divadla Mír 2023 (foto: Jan Lipovský)
Rekonstrukce Divadla Mír 2023 (foto: Jan Lipovský)
Rekonstrukce Divadla Mír 2023 (foto: Jan Lipovský)
Rekonstrukce Divadla Mír 2023 (foto: Jan Lipovský)
Rekonstrukce Divadla Mír 2023 (foto: Jan Lipovský)
Rekonstrukce Divadla Mír 2023 (foto: Jan Lipovský)
Rekonstrukce Divadla Mír 2023 (foto: Jan Lipovský)
Rekonstrukce Divadla Mír 2023 (foto: Jan Lipovský)
Rekonstrukce Divadla Mír 2023 (foto: Jan Lipovský)
Rekonstrukce Divadla Mír 2023 (foto: Jan Lipovský)
Rekonstrukce Divadla Mír 2023 (foto: Jan Lipovský)
Rekonstrukce Divadla Mír 2023 (foto: Jan Lipovský)
Rekonstrukce Divadla Mír 2023 (foto: Jan Lipovský)
Rekonstrukce Divadla Mír 2023 (foto: Jan Lipovský)
Rekonstrukce Divadla Mír 2023 (foto: Jan Lipovský)
Rekonstrukce Divadla Mír 2023 (foto: Jan Lipovský)
Rekonstrukce Divadla Mír 2023 (foto: Jan Lipovský)
Rekonstrukce Divadla Mír 2023 (foto: Jan Lipovský)
Rekonstrukce Divadla Mír 2023 (foto: Jan Lipovský)
Rekonstrukce Divadla Mír 2023 (foto: Jan Lipovský)
Rekonstrukce Divadla Mír 2023 (foto: Jan Lipovský)
Rekonstrukce Divadla Mír 2023 (foto: Jan Lipovský)
Rekonstrukce Divadla Mír 2023 (foto: Jan Lipovský)
Rekonstrukce Divadla Mír 2023 (foto: Jan Lipovský)
Rekonstrukce Divadla Mír 2023 (foto: Jan Lipovský)
Rekonstrukce Divadla Mír 2023 (foto: Jan Lipovský)
Rekonstrukce Divadla Mír 2023 (foto: Jan Lipovský)