Připravujeme velké věci aneb i zavřené divadlo vás může bavit

Za pár dní to bude měsíc, co jsme kvůli vládnímu opatření ohledně zhoršující se situace okolo koronaviru museli divadlo opět zavřít. Jak ale jistě tušíte, tak pro nás mírotvůrce to v žádném případě neznamená veget někde na chatě, ale okamžitou transformaci divadla do on-line prostoru. Pojďme si tedy říct (respektive napsat), co se aktuálně v zavřeném Míru odehrává a co připravujeme, protože naším hlavním cílem je bavit vás v těchto nelehkých časech alespoň skrz obrazovky.

Aktuálně z Míru

Zveřejněno:

5. listopadu 2020

Napsal a nafotil:
Jan Lipovský

Zde doplňte alternativní popis obrázku

Chlap na zabití spinká

Chlap na zabití (foto: Jan Lipovský)První novinkou této sezóny měla být komedie Francise Vebera Chlap na zabití. Týden před říjnovou premiérou jsme ale museli divadlo zavřít. Inscenaci jsme dozkoušeli a proběhl i standardní generálkový týden… No, standardní je asi silné slovo. Generálkový týden je zvláštní období v životě každého divadla, herců i celého inscenačního týmu. Přípravy a nervozita vrcholí, intenzivně se pilují i ty nejmenší herecké detaily, ladí se světla, scéna, dokončují se promo materiály. Zkrátka celé divadlo jede v režimu maximálního nasazení a je orientováno pouze na ten jeden jediný den – premiéru. A teď si představte, že přijde situace, ve které najednou nevíte, kdy se ta premiéra uskuteční. I tak ale generálkový týden proběhl podle plánu, všichni jsme si poslední zkoušky užili a na chvíli možná zapomněli, že tuhle novinku dlouho nikdo neuvidí. Ale co už, máme pro vás připravenou jinou on-line zábavu.

Chlapa na zabití jsme uložili do jakéhosi „koronavirového spánku“ a nyní vyčkáváme, jak se bude situace dále vyvíjet. Nemusíte se však o své vstupenky ani peníze obávat. Jakmile to bude možné, nasadíme do programu náhradní termíny premiéry i celého bloku repríz. Pokud by vám nové termíny nevyhovovaly, bude samozřejmě možné zažádat o vrácení vstupného (ale až po zveřejnění náhradních termínů). Zatím vás nadále prosíme o strpení. Aktuální informace o odložených představeních najdete pod tímto odkazem.

Vysíláme živě na YouTube

Tři Tygři živě z Divadla MírSamozřejmě jsme už dopředu počítali s tím, že se situace z jara může opakovat. Plán byl jasný – když zavřeme divadlo, otevřeme se celému světu přes on-line média. Jsme dobří surfaři, takže stejně jako během první vlny jsme okamžitě naskočili i na druhou vlnu a začali živě vysílat na YouTube.

Novinkou je přesunutí livestreamů na YouTube kanál Třech Tygrů, kde aktuálně máme 213 000 odběratelů. I díky tomu a pravděpodobně i díky zájmu, který se okolo naší práce zvedl během první vlny, jsme hned při prvním livestreamu překonali náš dosavadní divácký rekord, který jsme následně opět překonali o týden později. On-line nás sledovalo neskutečných 13 710 diváků, a to doslova z celého světa! Krása! Další novinkou je kapela Dneska, která vznikla spontánně před 19. livestreamem. Martin Pančocha, Barbara Kanyzová, Ondra Malý a Michal Sedláček (a pes Majkl) se domluvili na společném hraní doslova hodinu před začátkem vysílání a od té doby nemůžou chybět na žádném streamu. Mimochodem, název kapely vymyslel Albert během vysílání, protože kapela prostě vznikla Dneska (jakože tehdy, ne dneska).

Živé přenosy opět doprovází i již dobře známý virtuální klobouček, přes který nás můžete odměnit tzv. „vkukným“. A taky že to děláte! Víme to už dlouho, ale opět jsme se jen utvrdili v tom, že máme ty nejlepší fanoušky na světě! Věřte tomu, že to nemyslíme jako pouhou frázi, protože váš zájem a následná odměna je doslova to, co pomáhá Míru přežít. Jak už jsme napsali výše, chceme vás i nás bavit v těchto divných časech, ať se můžeme společně alespoň na tu hodinu a půl přenést do úplně jiného světa. Děkujeme všem, kteří nás sledujete, podporujete a píšete nám. Mírujeme vás! Termín dalšího živého vysílání najdete vždy nejpozději dva dny dopředu na našem Facebooku, Instagramu, YouTube a webu.

Tři Tygři oslavili 5 let!

Oslava 5. narozenin Třech Tygrů29. října uběhlo pět let od první improvizační show Třech Tygrů v ostravské Heligonce. Je to skutečně tak, Tři Tygři vznikli ještě necelé dva a půl roku před Mírem. Půlkulatiny jsme oslavili jak jinak než ve velkém stylu v narozeninovém živém vysílání na YouTube. Během rekordně dlouhého livestreamu – vysílali jsme více jak tři hodiny – jsme odehráli několik improvizovaných scének, s kapelou Dneska zazpívaly všechny naše nejčastější tygřice, zavzpomínali jsme na naše začátky v Heligonce a také došlo na vaše dotazy. Mimochodem, s těmi dotazy nás to docela bavilo a věříme, že vás taky, takže tenhle formát budeme určitě nadále rozvíjet.

Tím se dostáváme k tomu, co chystáme v následujících měsících a na čem aktuálně pracujeme. Byl by totiž velkýýý omyl myslet si, že jednou týdně odvysíláme hodinu a půl na YouTube a zbytek času máme nohy hore a sledujeme Netflix. Každý den jsme v divadle, přicházíme s novými nápady a hlavně tvoříme nový obsah.

Živá Tygří noční show

Ondřej Malý a Michal Sedláček (foto: Jan Lipovský)První novinku, kterou chystáme spustit pravděpodobně v průběhu prosince, zatím pracovně označujeme jako Tygří noční show, a bude to něco, co změní tvář našich livestreamů. Jak už název napovídá, budeme (ne)pravidelně vysílat v pátky pravděpodobně od 22:02 ve zcela jiném konceptu. Nemusíte se ale bát, že přijdete o své oblíbené improvizované scénky podle vašich témat, ty však doplní další krátké pořady, předtočené skeče a jiná tygří zábava. Chystáme zkrátka noční show, která aktuálně nemá obdoby nejen na českém YouTube, ale ani v českém televizním prostoru.

Dokončujeme záhadnou on-line platformu

Jistě jste už zaznamenali i to, že se občas zmiňujeme o jakési záhadné vlastní on-line platformě, kterou už delší dobu připravujeme (což může znít jako nějaký kouzelný elixír, který v Míru po nocích vaříme v kotli a skáčeme okolo něj jako během okultních seancí). Pořád vám ale nějak nechceme říct, co to vlastně bude a hlavně kdy to bude. Chvilka napětí… Tamtadáá… Ne, ani teď vám to ještě neřekneme (to máte radost, co?). Stále vás chceme tak trošku napínat, i když věříme, že skalní fanoušci už tuší (jakože hodně tuší). Věřte ale, že se mohou těšit jak fanoušci Divadla Mír, tak Třech Tygrů.

Zatím to nazývejme tím mystickým slovem „platforma“ (muhehe!). Každopádně je to něco, na co aktuálně upínáme naši největší pozornost a věříme, že se bude jednat o zásadní novinku, kterou vám žádné jiné české divadlo v takovéto podobě nenabídne. V současné době ladíme poslední detaily kódu, designu, UX i UI a probíhá fáze implementace, po které bude následovat beta test. Ano, teď můžete nabýt dojmu, že nejste na webu ostravského divadla, ale omylem jste se ocitli na stránkách nějaké husté vývojové softwarové společnosti. V Míru jsme ale zvyklí si vše udělat po svém, takže i tuhle věc vyvíjíme zcela ve vlastní režii a v obrovském týmu, který čítá neskutečný počet TŘÍ lidí – designer Honza, vývojář Martin a... Albert (říkejme mu třeba hustokrutopřísný supervizír). Platforma se tak pomalu blíží ke svému cíli a již brzy vám prozradíme více (třeba logo a časem možná i název). Současně také probíhá tvorba obsahu (aha, takže co to jako asi bude, že?).

Připravujeme několik filmů a filmových inscenací

Celý štáb po natáčení filmu Volným pádem (foto: Jan Lipovský)Víme, že je už ten článek nějaký dlouhý a vy se chcete vrátit ke svému životu, protože se blíží večerka. Ještě ale musíme zmínit to, že dokončujeme celovečerní film Volným pádem, který napsal a režíroval Štěpán Kozub a ve kterém uvidíte v hlavní roli Robina Ferra a spoustu vašich oblíbených ostravských a mírových herců. Stále nechceme nic moc prozrazovat, ale třeba bude mít uvedení filmu Volným pádem něco společného s tím „elixírem“, který aktuálně v Míru vaříme (mrk, mrk, nejde o žádné drogy, aby bylo jasno, mrk, mrk).

Vzniká také film na motivy naší divadelní hry Trochu hodně mimo od autorského dua David Vyhnánek a Štěpán Kozub. I v tomto případě se Štěpán ujal režie a vedl Robina Ferra, Ondru Malého a Beátu Hrnčiříkovou k mimořádným hereckým výkonům. Opět můžete hádat, kde bude mít tento film svou premiéru (mrk, mrk). V předprodukční fázi jsou ale minimálně ještě další dva filmové (nebo seriálové) projekty. V jednom z nich ztvární hlavní roli Štěpán Kozub.

Z natáčení filmu na motiv inscenace Trochu hodně mimo (foto: Jan Lipovský)Během toho točíme i filmové inscenace, které (jak už víte) jsou spojením divadelní hry a filmového přístupu k natáčení. Chceme totiž do vašich domovů přinést zcela nový divadelně-filmový zážitek. Nevíme jak vás, ale nás totiž běžné divadelní záznamy prostě nebaví sledovat. Nudnou kameru, nic moc zvuk a nulový střih totiž nezachrání ani sebelepší divadelní představení. Samozřejmě ale nechceme povyšovat formu nad obsah, jen obojí skloubit do něčeho nového a koukatelného. Je nutné si uvědomit, že divadelní hra je tvořena pro diváka sedícího v hledišti, zatímco naše filmové inscenace vznikají pro kameru a diváka u obrazovky, což jsou dva naprosto odlišné přístupy k tvorbě. Už jste od nás mohli vidět například Smrt talentovaného vepře s Albertem Čubou, který nyní chystá další filmovou inscenaci Adam stvořitel od Karla Čapka. Možná už tušíte, proč bude naše platforma (jakože ten elixír) tak odlišná...

Děkujeme vám!

Ještě jednou vám chceme mnohokrát poděkovat za vaši podporu a Mírumilovnost. Jak vidíte, chystáme toho pro vás poměrně dost, takže nás i nadále sledujte a hlavně na sebe dávejte pozor! Mír všem.

Fotogalerie

Chlap na zabití (foto: Jan Lipovský)
Chlap na zabití (foto: Jan Lipovský)
Chlap na zabití (foto: Jan Lipovský)
Chlap na zabití (foto: Jan Lipovský)
Vysíláme živě na YouTube
Vysíláme živě na YouTube
Vysíláme živě na YouTube
Vysíláme živě na YouTube
Vysíláme živě na YouTube
Vysíláme živě na YouTube
Kapela Dneska
Vysíláme živě na YouTube
Vysíláme živě na YouTube
Vysíláme živě na YouTube
Tři Tygři oslavili 5 let!
Tři Tygři oslavili 5 let!
Tři Tygři oslavili 5 let!
Z natáčení do Tygří noční show (foto: Jan Lipovský)
Z natáčení do Tygří noční show (foto: Jan Lipovský)
Z natáčení do Tygří noční show (foto: Jan Lipovský)
Z natáčení do Tygří noční show (foto: Jan Lipovský)
Z natáčení do Tygří noční show (foto: Jan Lipovský)
Z natáčení do Tygří noční show (foto: Jan Lipovský)
Z natáčení do Tygří noční show (foto: Jan Lipovský)
Z natáčení do Tygří noční show (foto: Jan Lipovský)
Z natáčení do Tygří noční show (foto: Jan Lipovský)
Z natáčení do Tygří noční show (foto: Jan Lipovský)
Z natáčení do Tygří noční show (foto: Jan Lipovský)
Z natáčení do Tygří noční show (foto: Jan Lipovský)
Z natáčení filmu Volným pádem (foto: Jan Lipovský)
Z natáčení filmu Volným pádem (foto: Jan Lipovský)
Z natáčení filmu Volným pádem (foto: Jan Lipovský)
Z natáčení filmu Volným pádem (foto: Jan Lipovský)
Z natáčení filmu Volným pádem (foto: Jan Lipovský)
Z natáčení filmu Volným pádem (foto: Jan Lipovský)
Z natáčení filmu Volným pádem (foto: Jan Lipovský)
Z natáčení filmu Volným pádem (foto: Jan Lipovský)
Z natáčení filmu Volným pádem (foto: Jan Lipovský)
Z natáčení filmu na motiv Trochu hodně mimo (foto: Jan Lipovský)
Z natáčení filmu na motiv Trochu hodně mimo (foto: Jan Lipovský)
Z natáčení filmu na motiv Trochu hodně mimo (foto: Jan Lipovský)
Z natáčení filmu na motiv Trochu hodně mimo (foto: Jan Lipovský)